Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Russian spy ship

Často v TV reprizované filmy Černí baroni a Tankový prapor ukazují vojenskou stupiditu v 50-tých letech u nebojového i bojového útvaru.

Stejnou legraci jsem zažil v letech  1966 -1968  jako příslušník  spojovacího praporu 4. tankové divize zvané „Ocelová pěst republiky“. Jak jsem po roce 1989 zjistil, tento název nebyl ani trochu nadnesený – podle tehdejšího  operačního plánu měla  tato  divize  stát na čele  útoku  armád Varšavského paktu proti západní Evropě.  

Vojenské manévry tomu odpovídaly. „Postupujeme  směrem  na  Norimberk“ hlásil jsem na velitelství divize  ze SUDu (spojovacího uzlu divize )  z Tatry  805  plné spojovací techniky.  Když do mého SUDu vstoupil sám  velitel divize  generál  Veselý , vyskočil jsem  a  hlásil: „Soudruhu generále, Norimberk obsazen, ztráty minimální, útočíme směrem na Heilbronn“. „Molodci“, řekl uznale soudruh generál. . „Sloužím socialistické vlasti“, zařval jsem. Během čtyř dnů převálcovala naše divize imperialistické západní Německo i s jeho Sudeťáky, překročila německo-francouzskou hranici a postupovala směrem na Lyon. Bundeswehr se svým americkým  spojencem  ve zmatku ustupoval, naše bojová morálka a skvělá sovětská vojenská technika  mařila jakýkoli jeho odpor. Nezpívali jsme ale „přes spáleniště, přes krvavé řeky, jak pomsta rudých bohatýrů jdem“, protože zaklínadlem mých spolubojovníků bylo slovo, které musím vytečkovat. Výraz p..a, do p..i, mě doprovázel od rána do večera celou vojenskou službou, nyní při útoku na Západní Evropu v bojovém použití: „kurva  p..a, my jim to nandáme“. Bojový duch, který toto slovo  vyvolávalo, dosvědčuje fakt, že jsme Lyon dosáhli za 14 dní a Cote d´Azure bylo se svými plážemi před námi. Tento rychlý postup mi a mému frankofonnímu bojovému druhu Jirkovi ale zabránil uskutečnit náš plán upadnout do francouzského zajetí a dostat  se  do zajateckého tábora v oblasti Champagne. Nejlépe do samého Epernay, srdce 11 vesnic plných šampanerií, jak jsem je viděl v jednom filmu o tomto regionu. Co šampanerie, to šampanier s vlastní značkou. Protože jsme ale opakovali Hitlerovu bleskovou válku, šampaňské jsme ani neochutnali a s našimi tanky T 54 jsme se řítili na jih Francie…

Po dobytí Francie jsem byl  jako radista a radiotelegrafista II. třídy pověřen novým úkolem. V malé kanceláři na velitelství divize jsem obsluhoval dálnopis a mimo jiné odesílal pravidelná hlášení VKR (vojenské kontrarozvědky) na Hlavní politickou správu do Prahy. Stal jsem se tak superpráskačem, odesílal jsem „kontrarozvědné“ zprávy, co kdo z vojáků řekl, kdo nadával jen do p..i, kdo komunistům a kdo prohlašoval, že se na vojnu vy…e. Zaváhal jsem jen u informace, podle které na stráži v noci nosím pod maskovací bundou tranzistorové radio  a  poslouchám RFE. Zaváhal  ale odeslal!  A hned druhý den jsem byl vyměněn. Upřímně řečeno, doufal jsem, že sebeprásknutím osvědčím svoji ideovou zocelenost a spolehlivost, leč teprve teď  se někdo z kontrarozvědky vzpamatoval a vzal si moji složku s kádrovými materiály. Odpovídalo to vojenské filosofii – nejdříve zoufalé čekání a pak zběsilý poklus. Vojna, jak jsem ji zažil, byla sled průserů a ubíjení času mimo výcviku. Ten jediný se mi líbil, samozřejmě ne pochodová cvičení a zpívání v plynové masce, ale střelba z pistole, útočné pušky, kulometu a házení granátem. Nejdůležitější na vojně je, najít místo, kam se zašít. Někam, kde budu sám mimo WC. S knížkou, bez oplzlých řečí nadržených vojáků  a v klidu. Takové místo však v budově kasáren neexistuje. A přesto jsme je s členy naší RFE buňky objevili. Přesně tam, kde pod svícnem bývá tma. Ne všichni důstojníci byli řvoucí zelené mozky. Jeden neřval a my jsme s ním navázali opatrnou družbu. Jmenoval se kpt. Kavalec, nomen omen, protože v jeho kanceláři byl opravdový kavalec, na kterém jsme pospávali, četli a váleli se. Kpt.Kavalec nám totiž každý den při odchodu ze služby půjčoval klíče od své kanceláře. To ho mohlo stát vojenský soud, ne pro ty klíče, ale pro naši zapomětlivost, ze které vyrostl náš největší průšvih. Kpt.Kavalec  měl v kanceláři zvukovou  aparaturu s radiem a  gramofonem, jakousi „hudební skříň“, kterou se vysílaly na „apelplatz“ vojenské pochody provázející ranní rozcvičku. Jenže my jsme  večer pokuřujíc a  popíjejíc pivo zašití v naší „štábní kanceláři“ po poslechu RFE zapomněli přeladit na stanici Praha 1. A tak se ráno namísto vojenského pochodu k nastoupeným vojákům ozvalo: „Je šest hodin. Vyslechněte zprávy  československé stanice rozhlasu Svobodná Evropa.“  VKR se pak u našeho útvaru skoro zabydlela. Výslech za výslechem – kpt. Kavalec  nic o klíčích  ve vlastním zájmu neprozradil a protože jsme byli zašití, tak o naší zašívárně  nikdo nic nevěděl. A  zůstalo u nějakého neznámého imperialistického agenta.

V době, kdy již jednotky Černých baronů neexistovaly, jsem jako syn politického vězně dobýval Francii a dokonce podával hlášení o našem vítězném postupu. I když to byla jen válka stínová, připadal jsem si jako Švejk nebo kpt. Yossarian z  Hellerovy Hlavy XXII.  Zatím  jsem si připadal jako v blázinci. Abych se dostal do skutečného blázince a tak unikl tomu zelenému komunistickému blbinci, vymyslel můj židovský kamarád Petr geniální plán, jak mu unikneme. On s cílem se vystěhovat do Izraele, já připravovat se  k přijímacím zkouškám na Právnickou fakultu. Netušili jsme ale, do jaké historické události se náš plán dostane. Plán byl jednoduchý, jak bude nyní v zimě vyhlášen cvičný bojový poplach, nastoupíme na dvůr do řady nazí, jen se samopalem vz.58, opaskem a sumkou se zásobníky. Riskovali jsme ale, že nás nepošlou na psychiatrii, ale do vazby a před vojenský soud.  Skutečně jsme při prvním lednovém poplachu vyběhli nazí a vedle kamarádů v ušankách a vatovaných maskáčích jsme vypadali  opravdu jako  blázni. Nepočítali jsme ale s tím, že to neskončí  jen  přepočítáním  a kontrolou výzbroje, protože začaly  přijíždět  vejtřasky (Praga V3S)  a  čekal  nás  poplach s výjezdem. Hoďte na ty blázny deky, zařval dozorčí a vyjeli  jsme  nikoli na  pláž , ale  do poplachových prostorů. Což znamenalo zajet  za  město a pak zpátky. Za půl hodiny znovu v posteli. Jenže to bylo úplně jinak. Poplach byl  ostrý, vyjelo se směrem na Prahu a  jak jsem se dozvěděl za pár dnů z RFE, naše divize spolu s dalšími měla zachránit ve funkci generálního tajemníka KSČ a prezidenta republiky Antonína Novotného. Zatímco jsme týden trávili maskováni v lese, tak se  Československé dějiny  daly do osmičkového pochodu. Byl leden 1968. Nakonec jsme s Petrem posbírali od kamarádů a jednoho lidského praporčíka kusy oblečení a přežili jsme. Nepřežil ale generál  Vladimír Janko, který chtěl  s námi a našimi  tanky obklíčit Prahu.  Zastřelil se  a  na  moje narozeniny v  březnu  demisionoval Novotný, když ještě den předtím dal milost zavřenému spisovateli  Janu Benešovi a  Alexandr Dubček  se usmíval z obrazovky. A my s Petrem  jsme  místo do vojenského kriminálu v  Sabinově putovali na vojenskou psychiatrii do Střešovic. Tam ležíc v posteli jsem hltal noviny a poslouchal tranzistorák – začínalo Pražské předjaří. Generál  Šejna utekl do USA i s milenkou a v televizi byly zprávy napínavější než detektivky. 

Domů mě ale ještě nepustili, po měsíci jsem se musel vrátit k útvaru a k mojí diagnostikované (zelené) depresivní psychóze přidali dobrozdání, že se na mně nesmí řvát. Originál jsem odevzdal na praporní ošetřovně lékaři, ten jako vysokoškolák také odsluhoval svoji povinnou vojenskou službu a byl naladěn na stejnou vlnu, která ke mně přinášela hlasy ze Svobodné Evropy. A tehdy jsem zažil svoji dosavadní největší satisfakci, kterou překonala jen chvíle, když přede mnou jako plukovníkem a 1. náměstkem generálního ředitele právě transformovaného Sboru nápravné výchovy, stál  v  roce  1992 v pozoru ve věznici na Borech  bývalý městský tajemník KSČ Miroslav Štěpán a podával mi hlášení, že na jeho cele je vše v pořádku. Na vojně a neřvat?  Stejně nemožné, jako přesvědčit Miroslava Štěpána, aby přestal věřit v komunismus. Byla to neuvěřitelná sranda. Když na mně  kdokoli z poddůstojníků nebo důstojníků zařval, vytáhl jsem svůj papír. Do p..i, kurva, co je to za hadr? Jenže hlavička Ústřední vojenské nemocnice Praha, podpis majora (vojenského psychiatra), zkrotil každého zeleného řvouna. Moje reputace cvoka se upevnila, vojáka s takovým ochranným glejtem  u  útvaru ještě neměli. Byl jsem zato od šarží patřičně nenáviděn a k dalšímu konfliktu proto nebylo daleko. První incident ještě prošel. To když jsme s  Jirkou šli zkratkou z letiště na velitelství divize po úzké pěšině pro jednu osobu a proti nám šel major Svatoš, náš mjr. Borovička z filmu „Tankový prapor“. Stejně řvoucí a nadávající. Bylo jasné, že musíme uskočit a zasalutovat, pokud nedojde k jeho další buzeraci. Jirka však neuhnul a ve svém bohémském stylu s čepicí za nárameníkem a rozepnutou bundou vytlačil majora do strany, aniž zasalutoval. Moje  zdvíhající  se  ruka, klesla. I já jsem prošel bez pozdravu. Na zařvání za námi, „soudruzi vojíni, ke mně“, se Jirka otočil a řekl: „Polib si prdel“ a šel dál. A to byla  chvíle i pro mě. Se svým glejtem  jsem  přiskočil  ke řvoucímu majorovi a dal mu jej  před  oči. Tehdy jsem pocítil, jak vypadají poslední chvíle před vraždou. K té nedošlo, nic z toho nebylo – ostatně byl  jsem  úředně uznaný cvok. Major  Svatoš – Borovička zřejmě nevěřil svým očím a uším, zřejmě si myslel, že se mu to zdálo.

Opravdový průšvih připlul až se sovětskou špionážní lodí. Jak se dostala do Havlíčkova   Brodu?  Jednoduše – připlula na PŠM (Politické školení mužstva). Na něm nám „osvětový“ (rozuměj hodně pitomý) důstojník vyprávěl o sovětských rozvědčících a  amerických špionech. Nedalo mi to, abych se jej nezeptal, jaký je rozdíl mezi rozvědčíkem a špionem? “Jak to myslíte, soudruhu vojíne“?  „Myslím, že by se mělo sjednotit názvosloví. Rozvědčík jako špion, ne? Přesvědčím Vás, dovolte mi na chvíli odejít, přinesu Vám důkaz.“ A ze své skřínky jsem vyndal krabici ze série dětských vojenských stavebnic, kterou jsem koupil v hračkářství v Havlíčkově Brodě pro svého synovce. Na obrázku byla loď se stožáry a anténami s nápisem „ Russian spy ship“. Přeložil jsem název osvětáři, že je to ruská špionážní loď. „Odkud to máte“ , rozčileně se zeptal. „Z hračkářství dole ve městě“, odpověděl jsem. Osvětář s tím odběhl a po chvíli čekání jsem byl vyzván, abych šel za mjr. Štěpánkem, kontrarozvědčíkem našeho útvaru, který mě po delším výslechu obvinil, že jsem loď záměrně přinesl mezi vojáky, abych s ní prováděl protisovětskou propagandu a mařil tak bojovou družbu mezi naší a sovětskou armádou. Moje námitka, že jsem stavebnici koupil v socialistickém hračkářství, neobstála. Jak  se tam však dostala?  Jen o něco později jsem se v RP dočetl o aféře v podniku „Drobné zboží“,  kde byl odvolán ředitel kvůli ideologickým chybám při nákupu hraček v zahraničí. Neuměl anglicky, jeho nákupčí zřejmě taky ne. Nebo to byl zakuklený imperialistický agent, za kterého začala VKR považovat i mně.

Ještě předtím však koncem března, kdy Praha měla za sebou slavné shromáždění ve Slovanském domě, a kdy Smrkovský a další věrozvěsti socialismu s lidskou tváří bouřili u mikrofonů, přijel k útvaru vojenský prokurátor z Hradce Králové, aby se mnou provedl tzv. prokurátorský pohovor, což byl předstupeň k postavení před soud. Na vojně se totiž žádné jaro nekonalo. Panovala na ní ještě tuhá komunistická zima. Obvinil mě z toho, že demoralizuji morálku a bojeschopnost mužstva šířením pacifistických nálad. Dokumentoval to tím, že jsem s kamarády Jirkou a Petrem vedl diskusi o anketě Lidových novin, kde byli přední spisovatelé dotázáni, jak si představují svět v roce 2000. Jeden z nich soudil, že v roce 2000 pomine polarita mezi Západem a Východem a nahradí ji polarita Severu a Jihu , bohatých a chudých zemí. Jirka tuto diskusi korunoval výrokem: „Pak jsme tady zbyteční, bojovat se nebude - podáme si žádost o předčasné propuštění ze základní vojenské služby“. Byl  to šílený nápad ale nám připadal rozumný, vždyť erár nás nebude muset zbytečně živit; stejně jsme již dostatečně vycvičeni! Dopis  ministru obrany jsme navíc vhodili do útvarové schránky, sice tušíc, že dopis bude cenzurován ale netušíc, že v jarní Praze na Ministerstvu národní obrany by se mu již jen zasmáli. Nesmál se ale plk. Pikl, velitel našeho praporu, ke kterému jsme s Jirkou byli předvoláni. Zatímco jsme stáli v pozoru, on  držel  celý  zsinalý  ruku na srdci a v tomto předinfarktovém stavu jen sípal, že něco takového se mu ještě za jeho kariéru nestalo. 

Posledním bodem prokurátorského pohovoru byl můj zadržený dopis tetě do Rakouska, aby mi tam koupila šusťák a její odpověď, že mi jej posílá domů. Obojí pošta šla zase přes útvarovou schránku. Za aktivní vojenské služby jsem udržoval styk s kapitalistickou cizinou.

Nevím, co ve spise ležícím před soudruhem prokurátorem ještě bylo, byl tlustý a teprve o několik měsíců později jsem se dozvěděl, že soudruh major prokurátor navštívil v rámci vyšetřování  i  Střední průmyslovou školu stavební v Praze, kde jsem dva roky předtím maturoval.

Pohovor skončil tím, že jsem dostal „napínáka“ tj. výstrahu -  ještě „něco“ dalšího a pak  prý půjdu před soud. Před soud jsem nešel, protože jsem tentokrát dopis  svému vojenskému psychiatrovi do Střešovic  odeslal z pošty, s informací, že už té zelené buzerace mám dost a že mě chtějí zavřít za četbu LN. Obratem přišlo pozvání na kontrolu do nemocnice, ve které se už socialismus s lidskou tváří usmíval z každého obličeje. Pobyl jsem tam jen dva dny, než se administrativně vyřídila moje „modrá knížka“, která mi zabránila dosáhnout  vyšších  hodností. Teprve po listopadu 1989 jsem se stal vězeňským plukovníkem.

A pak další satisfakce. Musel jsem  ještě  k vyřízení vojenské administrativy jet zpět k útvaru, ale již v civilu, který jsem si na sebe cestou navlékl doma a v  džínách a  parádním sáčku jsem se vrátil do kasáren na letiště. Abych provokoval ještě více, nasadil jsem si tmavé brýle a do pusy dal žvýkačku.  Takto vybaven jsem s rukama v kapsách, čímž jsem se snažil dovršit míru svých vojenských zločinů, prošel klátivým krokem kolem pochodujícího útvaru – těla dopředu, hlavy na stranu, ruce salutující plk. Piklovi, stojícímu na zídce. „Boha jeho, kurva p..a, vojíne ke mně, co to znamená“, rozeřval se plk. Pikl. Ležérně jsem se otočil, vyplivl žvýkačku a pronesl: „Pane plukovníku, neřvete na mně, nejsem už vojín, ale civil. Papíry jsou na ošetřovně“. Soudruh plukovník, pro mě již jen pan plukovník, se tryskem rozeběhl na ošetřovnu a já se začal loučit se závidějícími  kluky. 

Po srpnu, když jsem za nimi přijel na návštěvu, jsem zase litoval já. Když mi Jirka vyprávěl, jak  kpt. Kavalec po 21. srpnu nechal před bránu postavit dva tanky, aby zabránil spřátelené sovětské okupační armádě vjet do kasáren a jak on, v čele jím sestaveného komanda se vypravil zatknout mjr. Štěpánka, tak mi bylo líto, že jsem utekl z vojny.  Připravil jsem se i o funkci hlasatele „Svobodného radia – letiště Havlíčkův Brod“.

Vojenský prokurátor z Hradce Králové dopadl ještě hůře. Přidal se k reformistům, pak jej vyhodili z armády, takže se zastřelil.

Autor: Milan Hulík | středa 27.12.2017 19:41 | karma článku: 32,51 | přečteno: 1507x
  • Další články autora

Milan Hulík

Kdo jej zastaví?

Miloš Zeman se nechal slyšet, že vyhladoví senát. Kdo nechá ale vyhladovět jeho, za jeho ostudy, které dělá svému státu a jeho občanům.

30.4.2019 v 13:29 | Karma: 29,67 | Přečteno: 880x | Diskuse| Politika

Milan Hulík

Návštěvy z historie

Bylo to koncem 50 let, kdy do socialistického Československa přišel první americký film, kterým byla filmová epopej „Vojna a mír“ podle slavného románu L.N.Tolstého.

8.4.2019 v 11:00 | Karma: 20,58 | Přečteno: 490x | Diskuse| Ostatní

Milan Hulík

Tres faciunt panoptikum

„V čekárně už nikdo není. Tak tomu říkám dobrý výkon“, říká každý večer v ČT sexuolog MUDr. Radim Uzel CSc.

5.4.2019 v 11:44 | Karma: 20,32 | Přečteno: 752x | Diskuse| Ostatní

Milan Hulík

Není ústav jako ústav

Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“.

8.10.2018 v 10:17 | Karma: 22,72 | Přečteno: 718x | Diskuse| Ostatní

Milan Hulík

Sherwood

Mám advokátní kancelář na rohu Bolzanovy a Opletalovy ulice. Na strategickém místě mezi nádražím Hlavním a Masarykovým.

13.9.2018 v 14:25 | Karma: 31,19 | Přečteno: 1246x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1269x
Z důvodu věznění otce vyučený zedník, absolvent stavební průmyslovky, advokát, aktivní již za bývalého režimu jako obhájce politicky pronásledovaných osob, člen VONS a humanitárních organizací, publicista, novinář a historik. Více na www.milanhulik.cz

Seznam rubrik