Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Poznámky poraženého voliče

14. 02. 2018 8:57:38
O volbách již byla napsána řada komentářů, některé brilantní a můj je proto zbytečný. Přesto bych se chtěl podělit o pár poznámek.

O pár poznámek, které mě napadaly při oněch dvou televizních diskusí kandidátů Zemana a Drahoše. Vítězství Zemana pro mě nebylo překvapením. Když na začátku své volební kampaně odpověděl Jiří Drahoš na otázku novináře, jaký je jeho program: „Lidé mi říkají, vy jste náš program“. V tom okamžiku jsem pochopil, že musí prohrát. Kandidát, který namísto sdělení několika bodů svého programu považuje sám sebe za program, spoléhaje se zřejmě na svoji ušlechtilou akademickou vizáž a slušnost: „ve slušnosti je síla“ byl přece jeho slogan, nemá šanci porazit superlháře, politickéo podrazníka a manipulátora moci obklopeného podivnými figurami, jako je Mynář a Nejedlý, když o prvním víme jen to, že nemá potřebnou prověrku a o druhém nevíme ani , co na Hradě vlastně dělá. Drahoš sice odpovídal vizi Václava Havla, který ve své knížce „Letní přemítání“ si představoval svého nástupce jako vysokoškolského prošedivělého profesora – důstojnou figuru, kterou Drahoš bezesporu byl. Bohužel zůstalo jen u té figury.

Jeho příprava na volbu byla amatérská. V obou televizních diskusích se Zemana evidentně bál, nešikovně se vyjadřoval, chyběla mu zdravá dávka agresivity, nebyl pohotový a neprošel kursem rétoriky. Nepral se jako obhájce u soudu za své klienty – voliče, nevyužil několik nahrávek na smeč, ke kterým se ještě vrátím. A chybělo tak málo. Stačilo by, kdyby si před volbami koupil knihu o americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi „Reagan – život“ ( od H.W.Brandse), která je ještě na trhu. Z ní by se dozvěděl, jak má mluvit jako prezidentský kandidát. Ve volebním souboji s prezidentem Jimem Carterem v roce 1980 Carter stále útočil na Reagana s tím, že se staví proti státnímu zdravotnímu pojištění a Medicare. Namísto pro něj obtížné odpovědi se Reagan usmál a řekl: „Už je to tady zase“. Amerika se smála a Reagan již nemusel odpovídat. Drahoš neřekl nic podobného jako prezident F.D.Roosevelt na začátku II. světové války: „Jsem přesvědčený, že tato generace Američanů má schůzku s osudem. Teď je ta chvíle mí spoluobčané, zmocnit se našeho osudu, vzít ho do svých rukou“. Nutnost podobného varování před počínáním Miloše Zemana , které výstižně popsal Ondřej Neff na Neviditelném psu: „Smysl Zemanova počínání je jiný, jde o oslabení našich vazeb na Západ, jde o to vyvolat nedůvěru a pochybnosti. Jestli to dělá z pověření nebo vnitřní umanutosti, těžko soudit, ale ve výsledku funguje jako ruský vlivový agent, a je pozoruhodné, jak důsledně ho v tom podporuje Václav Klaus“, byla na místě. Jiří Drahoš takové varování ale nevyslovil. Nebyl jsem sám, kdo při televizních diskusích sledovaných doma napovídal Drahošovi. Měl příležitosti, které se naskytnou jednou za život. Po druhé se již prezidentským kandidátem nestane. Tou pro Zemana zcela zničující nahrávkou, ale bohužel nevyužitou, byla Zemanova souhlasná poznámka k Babišově tvrzení, že je u nás možné si objednat trestní stíhání. Možné odpovědi:

 • co jste pane prezidente proti takové možnosti jako prezident udělal ? Není to vaše selhání, když je něco takového za vašeho prezidentování možné?
 • Není to tím, jak zjistili investigativní novináři, že právě taková trestní stíhání organizoval Babiš proti svým podnikatelským konkurentům, viz při získání firmy Kostelecké uzeniny?
 • Jednal jste s představiteli justice, státního zastupitelstí a policie o tomto nebezpečí a jaké jste z toho vyvodili závěry?
 • Není to tím, že v justici působí řada soudců z bývalého komunistického režimu, kteří jsou na takové objednávky zvyklí?
 • Na Zemanových cestách – necestách do ciziny se mohl Drahoš vyřádit. Zeman, pokud vím, nebyl na jediné státní návštěvě v západních zemích. Prostě ho tam jako Putinovce nemají rádi. Vynahrazuje si to cestami do Číny a Ruska. Bohužel moderátorka Witowská musela za Drahoše zaskočit, když se ptala Zemana., jinak adorujícího skandinávské státy, zda je také navštívil nebo se setkal s politiky z těchto států. Ačkoliv se Zeman pokoušel mlžit, dokázala mu, že ani jednou. Ještě nyní mohl Drahoš zabodovat, kdyby na ni navázal a řekl, proč Vás tam vlastně nechtějí?

  Málokdo ví, že Zeman nemá jen dceru Kateřinu objevující se vedle něj na televizní obrazovce. Má i syna, který se s ním nestýká. Pane prezidente, má národ právo znát rodinné poměry svého prezidenta? Tady není na místě obava z bulvarizace prezidentské kampaně – Britové o své královské rodině vědí téměř vše. I ve Francii vědí a my s nimi, že paní Macronová jako učitelka svedla svého muže jako jinocha s trestněprávními důsledky ohrožování mravní výchovy mládeže. Proč nevíme nic o Zemanově synovi? Jen Kolíňáci, mezi které patřím, vědí Drahoš od své nynější manželky. Když nevíme nic o jeho poradci Nejedlém, tak se Drahoš mohl zeptat na jeho rodinné poměry – proč ty ohledy? Věděli jsme toho tolik o Haně Benešové, i to, že nemohla mít děti, znali jsme legrační historky o Martě Gottwaldové, i o matróně Marii Zápotocké, dokonce i o Boženě Novotné, znali jsme i manželky Gustáva Husáka, o Václavu Havlovi a Klausovi nemluvě, jen rodinné poměry Miloše Zemana z Kolína, tajemné postavy z kolínského hřbitova, jsou nám dodnes utajené.

  Svého druhu je Zemanovo vítězství nad Drahošem fenoménem. Proti sprosťákovi a sexistovi, hulvátovi a lháři, muži Kremlu pohrdajícího ústavou, opilci a a muži tak nenáviděnému, muži znesvěcujícímu národní symboly a největší duchovní postavy českého národa, byl vybrán ušlechtilý profesor, prezident Akademie věd, osobnost největší vědecké autority . A přece jej invalida, kterého více nosí, než chodí, porazil! Takřka neuvěřitelné. A přece množina negativ Zemana překonala souhrn pozitiv Drahoše. Ale i proto má historie řadu příkladů. Když amerického prezidenta Abrahama Lincolna varovali, že jeho generál Grant hrozně chlastá, Lincoln se jen zeptal: „A jakou značku whisky pije, abych ji mohl doporučit svým dalším generálům, když Grant stále vítězí nad armádami Jihu?

  Ten, kdo přišel s myšlenkou postavit proti Zemanovi Antizemana, učinil stejnou chybu, jako s předchozím kandidátem Schwarzenbergem. Šlechtická noblesa proti hospodskému dryáčnictví musela prohrát stejně jako akademická ušlechtilost s prolhanou vulgaritou. Protože se nemyslelo na přísloví „na hrubý pytel patří hrubá záplata“? Opět větší pohotovost projevila moderátorka, když se Zeman chtěl rozpovídat o punkové skupině „Pussy Riot“. „Neříkejte to pane prezidente, dívají se děti.“ Drahoš a jeho tým zapomněli na to, že Zemana jeho vulgo hry, urážení protivníků a napadání jejich spojenců, baví. Že je to jeho svět. Stačilo se na to Zemana zeptat – příkladů mohl Drahoš použít celou řadu, vzpomeńme na poníženého Sobotku , na Zemana hrozícího holí, na dnešního Zemanova spojence generála Zdeňka Zbytka, kterému se jako komunistickému tankovému rádoby zachránci socialismu, Zeman dříve posmíval. Drahoš mohl těžit ze Zemanových piruet s presumpcí viny a neviny, z jeho dřívějších urážek Babiše a vůbec z jeho zásady: „Jen blbec nemění své názory“. „Pane prezidente, kdo je potom ten, kdo je ve svých názorech konzistentní“ ? Zeman mnohokráte lhal, lže a bude lhát dále. Např. jednu z posledních lží vyslovil při povolebním jmenování nových soudců, když je nabádal, aby byli shovívaví při souzení obžalovaných komunálních politiků. Řekl, že 85% těchto obžalovaných bylo soudy osvobozeno. Jak upozornil publicista Karel Hvížďala na Neviditelném psu, taková statistika s lží se vůbec nevede a z 83 000 obžalovaných v lońském roce bylo zproštěno obžaloby jen 3%. Podobných a již předvolebních lží si mohl Drahoš vyhledat více. Slušnost zdobí, ale slušnost bez argumentů je v politice na nic. Drahoš totiž vyvolával dojem, že nemá vyprofilované názory, dokonce, že je nemá vůbec. Ano, byl reprezentativní kandidát, ale to bylo asi tak všechno. Ani těch 150 000 hlasů, o které měl Drahoš méně, neukazuje jeho sílu. Naprostá většina z nich nebyly jeho hlasy, ale byly to hlasy proti Zemanovi! Je smutné, že člověk mé voličské krve musí chápat ty, kteří říkají, že volili Zemana, který aspoň má nějaké názory, i když s nimi nesouhlasí, než kandidáta bez názorů, jako byl Drahoš. Drahoš už není žádnou alternativou – nepojede dál, jak po volební porážce prohlašoval, není kam jet. Jsou příležitosti, které přicházejí jen jednou v životě. Škoda, bude ale hůře. Zeman svůj pětiletý mandát celý nevyužije. A pak přijde také exkomunista, ale i exagent Andrej Babiš a další Antibabiš se již nebude muset hledat. V České Agro republice s.r.o. se již další prezidentské volby konat nebudou. O všem bude rozhodovat její generální ředitel.

  Autor: Milan Hulík | středa 14.2.2018 8:57 | karma článku: 21.79 | přečteno: 742x

  Další články blogera

  Tato rubrika neobsahuje žádné články...

  Další články z rubriky Politika

  František Kašpárek

  V mlze

  Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

  26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 234 | Diskuse

  Tomáš Břicháček

  Tento týden v EU (44)

  EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

  25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 150 | Diskuse

  Martin Němec

  Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

  Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

  25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.09 | Přečteno: 1170 |

  Miroslav Václavek

  Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

  Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

  25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 823 | Diskuse

  Jan Ziegler

  Za bombardování Londýna vlastně mohl Winston Churchill

  Jasně, kdyby totiž v roce 1940 Velká Británie přistoupila na mírové návrhy Adolfa Hitlera, válka by nemusela pokračovat a německá Luftwaffe by neroztřískala britská města. Putinovci opět stejní jako nacisté.

  25.11.2022 v 12:37 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 488 | Diskuse
  Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1258

  Z důvodu věznění otce vyučený zedník, absolvent stavební průmyslovky, advokát, aktivní již za bývalého režimu jako obhájce politicky pronásledovaných osob, člen VONS a humanitárních organizací, publicista, novinář a historik. Více na www.milanhulik.cz

  Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

  Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

  Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

  Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

  Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

  Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

  Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

  Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

  Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

  Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...