Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Jak je důležité míti Filipa

22. 02. 2018 18:26:25
je známá komedie Oscara Wilda. Její komičnost je založena na záměně jmen a mužů. Každý může sám posoudit, nakolik je současná politická situace a „skládání“ vlády Andrejem Babišem z ANO, SPD a KSČM podobné této komedii.

Dodejme ještě, že Oscar Wilde je i autorem výroku: „Nikdo si nemůže koupit dobré jméno“. To, co nyní v naší politice sledujeme, je zoufalá snaha, přece jen to dobré jméno na politickém trhu sehnat. Snad by to jedině bylo možné jako v socialismu - koupit jej jako tzv. „podpultovku“ – zboží sehnané u známého prodavače za protislužbu.

. Připomeňme si výrok holandského historika H. W. van Loona citovaný Karlem Durmanem v jeho knize „Popely ještě žhavé“, I díl (k dostání v prodejně Akademie) : „Skoro již dvacet let křičím z plna hrdla, poučte se z dějin, nebo brzy budete v nekonečně větším marasmu než předtím. Ale úroveň kultury našich dnešních státníků je stále nižší a nižší a konečným výsledkem bude katastrofa, z níž se naše civilizace nikdy nevzpamatuje.“

V jakém komunistickém marasmu jsme čtyřicet let žili, je ještě v živé paměti. Proč si tedy tento marasmus nezopakovat? Jako již dříve, např. s pomocí shora zmiňovaných „státníků“ – Andreje Babiše, Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa. Jsme-li u citátů, vzpomeňme ještě výroku izraelského politika Abba Ebana: „Dějiny nás poučují, že státy a národy se chovají rozumně, jakmile vyčerpaly všechny ostatní možnosti“. My jsme ale snad ty ostatní všechny možnosti již vyčerpali včetně reálného socialismu , nebo ne?

Právě příběh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, alias agenta FALMERA, nám umožní pochopit, co jsou vazby „bývalých“, kam sahají jejich kontakty a jak někdy selhává justice, která by měla hledat spravedlnost, ale tolikrát ji nenachází.

Nynější předseda KSČM odmítá obvinění, že za komunistického režimu spolupracoval s StB a odvolává se na rozhodnutí soudu, které jej od tohoto podezření očistilo. Skutečně, Okresní soud v Českých Budějovicích vynesl dne 21. 10. 1992 rozsudek č.j. 14 C 167/91, kterým soud rozhodl, že „navrhovatel JUDr. Vojtěch Filip nevěděl, ani vědět nemohl, že je evidován jako spolupracovník 1. správy Federálního ministerstva vnitra.“

Tento rozsudek byl vynesen v době, kdy ještě nebyla ustálena judikatura ve věcech žalob na ochranu osobnosti proti MV ČR, kterými se žalobci (navrhovatelé) domáhali určení, že nebyli spolupracovníky bývalé StB, respektive, že nevěděli, že s takovou organizací spolupracují. Pozdější judikatura, od uvedeného rozsudku již více než 20 let , formuluje výrok rozsudku tak, že „se určuje, že žalobce je evidován (neoprávněně evidován) jako osoba uvedená v ustanovení § 2 odst.1 písm.b) zákona č.451/1991 Sb.“

Je nepochybné, že kdyby se takto judikovalo v r. 1992, tak by soud nemohl vynést shora uvedený rozsudek, který je založen na určení subjektivního vědomí žalobce, tedy skutečnosti navýsost nejisté a v daném případě, jak je i ze znění petitu formulovaného žalobcem nebo jeho právníky zřejmé, účelově zaměřeného.

Po vynesení tohoto rozsudku byly v archivu MV ČR nalezeny další materiály, které byly dosud v režimu utajení a z těch jednoznačně vyplývá, že žalovaný musel vědět, že spoluprací se „zpravodajskou službou“ spolupracuje zároveň s StB, neboť skutečnost, že zpravodajská služba byla tvořena tzv. 1. správou SNB, byla již v době spolupráce žalovaného notorietou.

V r. 1991, kdy žalovaný jako navrhovatel podal žalobu proti FMV, nebyly totiž k dispozici svazky jeho řídících pracovníků Lubomíra Antala a Františka Hanzalíka, které nyní obsahuje svazek č.49008 s názvem „Falmer“ .

Bylo a je na MV ČR jako aktivně legitimovaném žalobci podat žalobu na určení, že žalovaný Vojtěch Filip „je evidován jako osoba uvedená v ustanovení § 2 odst.1 písm. b) zákona č.451/1991 Sb.“ Touto žalobou může MV ČR dosáhnout satisfakce za spor, který ve věci subjektivního určení, zda-li žalovaný věděl či nevěděl, nebo mohl nebo nemohl vědět, je-li zpravodajská služba součástí SNB (StB). Z nových materiálů je totiž zřejmé, že to navrhovatel musel vědět, že jako spolupracovník „zpravodajské služby“ je zároveň spolupracovníkem 1. správy FMV.

V novém řízení se soud v důsledku výše uvedené judikatury nebude muset zabývat subjektivním vědomím Vojtěcha Filipa, zda-li „věděl nebo vědět mohl s kým vlastně spolupracuje“, neboť skutečnost, že zpravodajská služba (1. správa FMV) patřila k StB, je pro soud dnes notorietou, ale po zjištění této spolupráce, (kterou Vojtěch Filip nepopíral ani v řízení před Okresním soudem v Českých Budějovicích), může určit, že je právem evidován v kategorii agent zákona č. 451/1991 Sb.

MV ČR může takovou novou žalobu podat, neboť původně vynesený rozsudek na určení, že JUDr. Vojtěch Filip nevěděl ani vědět nemohl, že je evidován jako spolupracovník 1. správy Federálního ministerstva vnitra, nezakládá překážku věci pravomocně rozsouzené (ne bis in idem), vzhledem k tomu, že i při totožnosti účastníků je předmět žaloby jiný. Pak by na základě materiálů, které má MV ČR nyní k dispozici, soud nepochybně vynesl rozsudek:

Určuje se, že žalovaný JUDr. Vojtěch Filip je evidován jako osoba uvedená v ustanovení

§ 2 odst.1 písm.b) zákona č.451/1991 Sb.“

MV ČR tuto žalobu nepodá, protože agent Falmer je předsedou strany, se kterou nyní premiér vyjednává o účasti ve vládě a navíc je resort ministerstva vnitra veden členem jeho strany.

Tak se i nadále budou daňoví poplatníci skládat na plat agenta StB, který udával z vlastní iniciativy, rád a ochotně, protože to dělal z ideologických důvodů a poslouchat jho poučování o demokracii. Nezbývá, než se dál dívat na usměvavý obličej pana poslance za KSČM, jak jej stále ukazuje v televizních debatách.

Autor: Milan Hulík | čtvrtek 22.2.2018 18:26 | karma článku: 20.74 | přečteno: 577x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 237 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 151 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.09 | Přečteno: 1171 |

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 823 | Diskuse

Jan Ziegler

Za bombardování Londýna vlastně mohl Winston Churchill

Jasně, kdyby totiž v roce 1940 Velká Británie přistoupila na mírové návrhy Adolfa Hitlera, válka by nemusela pokračovat a německá Luftwaffe by neroztřískala britská města. Putinovci opět stejní jako nacisté.

25.11.2022 v 12:37 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1258

Z důvodu věznění otce vyučený zedník, absolvent stavební průmyslovky, advokát, aktivní již za bývalého režimu jako obhájce politicky pronásledovaných osob, člen VONS a humanitárních organizací, publicista, novinář a historik. Více na www.milanhulik.cz

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...