Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Nemýlím-li se, jste soudruh Jie?

20. 03. 2018 15:16:36
Poslední silvestrovská groteska z Hradu mi připomněla semaforskou zpěvačku Zuzanu Burianovou a její písničku

„Co jsem všechno ztratila“: „V pěti letech na písku, dodnes to mám v notýsku, zapomněla jsem panenku v kroji, klidně si teď řekněte, je to chyba dítěte...“

Mám na mysli cestu detektivního tria Tvrdík, Mynář, Nejedlý, kteří se vypravili do „Země úsměvů“, jak nazval Franz Lehár svoji operu o Číně, aby našli kamaráda, soudruha Jie. Zuzana Burianová jim k tomu zpívá: „ztratila jsem botu levou, knížku s Adamem a Evou, ztratila jsem kružítko a pytel máku a všechny klíče od baráku“. Tvrdík s Mynářem a Nejedlým zase ztratili všechny kontakty, mobilní číslo a emailovou adresu na Jie Tien-Minga, poradce prezidenta Zemana a předsedu představenstva čínské investiční společnosti CEFC. Kdyby to nebyla sranda, byla by to prča...Co se dozvěděli v Číně o zmizelém soudruhovi Jie ? Budou nás informovat, co se stalo s hlavním architektem česko-čínské hospodářské spolupráce a mužem, který k nám nasměroval miliardy čínských investic ?

Když jsem studoval v 60. letech Střední průmyslovou školu stavební-obor dopravní stavby, měli jsme na odborné kreslení profesora ak. arch. Daniela Knotka. Byl trochu potrhlý, ale o to víc jsme jej měli rádi. Dával nám tzv. VK, což znamenalo „Vzpomínková kresba“; úkol, který jsme dostali domů, se musel za trest nakreslit ještě jednou a i vícekrát a protože pan profesor ztrácel přehled, kolik jich komu uložil, musel pravidelně vyhlašovat amnestie, kterou se někomu i desítky trestných VK rušily. Protože jednou ke mně dorazila informace, že příští hodinu udělí pan profesor amnestii, nechal jsem všechny trestné VK doma, protože jsem nepovažoval za nutné, je nosit do školy. Pan profesor však zapomněl, že ji má udělit a jelikož jsem svoje VK nemohl při kontrole ukázat, tak mě přímo z vyučovací hodiny poslal pro ně domů. To představovalo trasu z Dušní ulice na Perštýn. Proběhnout se dala tam a zpět za 20 minut. Když jsem se vracel, narazil jsem na dalšího spolužáka, který byl panem profesorem vyslán za mnou, aby můj příchod urychlil, což si pan profesor pojistil ještě dalším poslem, který měl urgovat toho druhého, Nakonec jsme se na trase Dušní-Perštýn sešli na strategickém místě, v hospodě naproti škole, kde bylo možno zaslechnout zvonění končící hodinu odborného kreslení. Příští hodinu byla vyhlášena amnestie, takže jsem VK přinesl zbytečně a o schůzce poslů v hospodě, se pan profesor dozvěděl až po letech při příležitosti třídního srazu a také v hospodě. „Doktore, za to máte tři VK“, reagoval.

Předpokládám, že takto nějak mohlo dopadnout hledání Jie Tin-Minga detektivním triem z Hradu. Ovšem neúčastí Ovčáčka byly pátrací schopnosti uvedené trojice značně oslabené. Není vyloučeno, že se všichni v hospodě nesetkali, pokud byl soudruh Jie mezitím zatčen nebo pro korupci popraven. Až potud celá akce může mít ráz školní srandy typu filmu „Študáci a kantoři“. Když si však uvědomíme, že pročínské aktivity prezidenta Zemana - „miliardové čínské investice“ do naší ekonomiky doprovázené čínskou medicinou a učením o stabilitě končí pátráním po hlavním hybateli tohoto dění a poradci prezidenta Zemana, přivádí hradní zahraniční politiku do stalinského SSSR, kde politici, vyslanci, generálové a maršálové a slavní rozvědčíci mizeli jako skvrny tajícího sněhu, aby je nikdo nikdy již neuviděl. Dnešní komunistická Čína, kde se stal prezident doživotním, kde se konají tisíce poprav, z toho jistě řada politických, je opravdu tou nejvhodnější zemí, kde se prezident Zeman může učit, jak stabilizovat ČR. Země bez opozice a demokracie je přece vždy nejstabilnější! Skutečnost, že se Jaroslav Tvrdík, šéf celoevropské CEFC nemůže spojit telefonem nebo mailem se svojí centrálou a musí s hradním doprovodem a tlumočníky letět tisíce kilometrů zjišťovat, co se děje s jeho čínským guru, nás vrací do předelektronické doby 19. století, kdy americký list New Herald vyslal do jižní Afriky svého reportéra Henry Morton Stanleyho, aby našel ztraceného cestovatele Davida Livingstona, který o sobě tehdy nedal tři roky vědět. Ten se vypravil do jižní Afriky, aby prozkoumal řeku Zambezi, přičemž objevil vodopády nazvané po britské královně Viktorii, jako první přešel poušť Kalahari a zasloužil se o prozkoumání Afriky. Směr pátrání dávaly Stanleymu tam-tamy domorodců. Nakonec Livingstona v roce 1871 našel, setkali se v jedné domorodé vesnici a do dějin po smeknutí tropické helmice a úkloně vstoupila legendární Stanleyho věta: „Nemýlím-li se, jste Mr. Livigstone?“ Ten odpověděl obdobně. V té době to byli v severojižní Africe jediní dva běloši.

Pan profesor Knotek byl potrhlý, ale měli jsme ho rádi, se svými VK stabilizoval naši školu lépe než Miloš Zeman naši zemi se svými čínskými medicinmany a jejich čínskou medicinou ordinovanou Jaroslavem Tvrdíkem, jak ukazují začínající demonstrace proti němu a Andreji Babišovi.

Autor: Milan Hulík | úterý 20.3.2018 15:16 | karma článku: 29.71 | přečteno: 1013x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

František Kašpárek

V mlze

Tank paní ministryně a pytel pana ministra. Za pravdu všemi prostředky a kdo nás učí kritickému myšlení. Podivný rej na oslavách 33. výročí Sametové revoluce.

26.11.2022 v 15:41 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 234 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (44)

EU není nadšena z výsledků klimatické konference v Šarm aš-Šajchu. Komise navrhla mechanismus pro regulaci cen plynu. Europoslanec Legutko pronesl kritický projev na adresu Evropského parlamentu. Nový evropský Bauhaus jde do lesů.

25.11.2022 v 20:00 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 150 | Diskuse

Martin Němec

Žili jsme si fasádně dobře, ale na vnitřní dluh (EET byl signál)

Dnes se s velkou pompou oslavuje zrušení EET. Je to slaměný panák, který má odvést pozornost od skutečných problémů. Problémů, které vláda neřeší a ani řešit neumí.

25.11.2022 v 17:29 | Karma článku: 35.09 | Přečteno: 1170 |

Miroslav Václavek

Už vás bylo dost pane Fialo, lidé se stěhují do Balmánie!

Můžeme se to dočíst všude. Drahé energie vpravo, zdražování vlevo, válka na Ukrajině nahoře, LGBT dole. Úkáčka u nás nemusí dělat a mají všechno zadarmo a do toho ještě ten Fiala, prostě je to samá nespravedlnost.

25.11.2022 v 17:00 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 823 | Diskuse

Jan Ziegler

Za bombardování Londýna vlastně mohl Winston Churchill

Jasně, kdyby totiž v roce 1940 Velká Británie přistoupila na mírové návrhy Adolfa Hitlera, válka by nemusela pokračovat a německá Luftwaffe by neroztřískala britská města. Putinovci opět stejní jako nacisté.

25.11.2022 v 12:37 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1258

Z důvodu věznění otce vyučený zedník, absolvent stavební průmyslovky, advokát, aktivní již za bývalého režimu jako obhájce politicky pronásledovaných osob, člen VONS a humanitárních organizací, publicista, novinář a historik. Více na www.milanhulik.cz

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...