Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Premiér v demisi a ve výkonu trestu

10. 05. 2018 12:35:28
Současný spor mezi ČSSD a ANO o podmínku odstoupení premiéra v demisi Andreje Babiše z vlády v případě jeho prvoinstančního odsouzení, je zbytečný.

Jestliže jsme se dostali do situace, kdy máme trestně stíhaného premiéra, pak na situaci nic nezmění, i když bude premiér v demisi odsouzen pravomocně. Nehleďme na desítky televizních kamer při jeho nástupu do věznice na Pankráci, pak právě Pankrácká věznice poskytuje všechny podmínky pro to, aby v ní i odsouzený premiér jako vězeň mohl vykonávat funkci premiéra vlády, ať již v demisi nebo bez demise. Věznice je blízko centra, je snadno dosažitelná i metrem a navíc, od odlehlejší Ruzyňské věznice, je vedle vazby i místem výkonu trestu, nikoliv jen vazby, jako je Ruzyň. Vím o čem píši, protože jsem počátkem devadesátých let vedl jako první náměstek generálního ředitele SNV (Sboru nápravné výchovy), dnešní Vězeňské služby, tým, který dostal za úkol humanizovat tehdy ještě celé československé vězeňství. Vytvořit ze zatuchlých kriminálů , dědictví totalitní minulosti, moderní vězeňskou organizaci na evropské úrovni. I když se to do konce mého působení plně nepodařilo, je dnes Vězeňská služba schopna poskytnout servis odpovídající potřebám výkonu funkce předsedy vlády a celé vládě, včetně těch jejích členů, kteří by eventuelně během výkonu svého ministerského mandátu byli rovněž odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.

Protože Pankráckou věznici znám velmi dobře, vím, že disponuje prostory, místnostmi dostatečně velkými, aby v nich mohla úřadovat vláda i s příslušnou administrativou. Navíc skýtá jednu pro veřejnost netušenou možnost. Je totiž propojena podzemní chodbou se soudním palácem, jehož impozantního vzhledu si musí všimnout každý, kdo po magistrále vjíždí do Prahy nebo z ní přes Náměstí hrdinů vyjíždí z Prahy. I taková „maličkost“, jako by byla adresa Úřadu vlády – „Náměstí hrdinů“ by měla svůj nezanedbatelný vliv na prestiž premiéra v demisi a ve výkonu trestu a celé jeho vlády. A v soudním paláci je velký sál pro porotní procesy s rozsáhlou galerií pro obecenstvo, který je veřejnosti znám z různých dokumentárních záběrů z 50. let, např. z filmových záběrů z procesu s JUDr. Miladou Horákovou nebo s tzv. Protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského. Jde o tak velkou a reprezentativní místnost, že i oficielní sál Strakovy akademie, Úřadu vlády, ve které vláda jinak zasedá, se s ní nemůže rovnat. A podzemní chodba poskytuje mimořádnou příležitost k nenápadnému přístupu do nové „zasedačky“ vlády a to nejen pro odsouzeného premiéra v demisi a ve výkonu trestu, tak i pro členy vlády, ať již také odsouzené nebo ještě na svobodě. Odpadly by tak každodenní záběry členů vlády v TV novinách, vlekoucích balíky spisů chodbou do současné zasedačky, které rozhodně k důstojnosti vlády nepřispívají.

Protože činnost premiéra není možné omezit jen na zasedací sál, tak při jeho pohybu venku by jej diskrétně doprovázela vězeňská služba a členové hlídací eskorty by se mohli převléknout do civilu, třeba za jiné ministry, takže by byli pro veřejnost neviditelní. Věční kritikové budou namítat, že premiér musí podnikat i zahraniční cesty. Opět žádný problém. Nikdo jistě neočekává, že by premiéra na takovou cestu nepřevlékli z vězeňského ošacení do tmavého obleku a nesejmuli mu pouta, aby si mohl potřást rukou se zahraničními státníky. I při svém úřadování, např. při listování těmi balíky spisů by stejně nemohl mít nasazena pouta, o „medvědu“ ani nemluvě. Pro vysvětlení: medvěd je

široký kožený opasek, ke kterému má vězeň připevněné ruce v poutech. Používá se u nebezpečných vězňů nebo tzv. „útěkářů“. Premiér rozhodně nebude patřit k problematickým vězňům, naopak bude jistě vězněm vzorným, aby si vytvořil podmínky pro podmíněné propuštění z výkonu trestu po odpykání jeho poloviny.

Ostatně věznění před nástupem do úřadu je součástí naší politické tradice. Již za Rakousko-Uherska si politici získávali politické ostruhy a reputaci ve vězení. V roce 1916 byli tehdejší poslanci Říšské rady Karel Kramář a Alois Rašín odsouzeni k trestu smrti; trest nebyl do konce války vykonán a Kramář se stal předsedou první prozatímní česko-slovenské vlády v roce 1918 a Alois Rašín byl prvním československým ministrem financí – tedy se ocitli ve stejných funkcích jakými prochází Andrej Babiš. Ve vězení zemřel prezident Emil Hácha, krátkodobými pobyty ve vězení prošli i dělničtí prezidenti Klement Gottwald a Antonín Zápotocký, v německém koncentráku byl vězněn Antonín Novotný, ve vazbě NKVD a v československém vězení si pobyl i generál Ludvík Svoboda, prezident Gustav Husák byl vězněn v letech 1951 - 1960 a Václav Havel všechny překonal jako opakovaně vězněný recidivista. Vězněni nebyli jen T.G.M., Edvard Beneš, Václav Klaus a Miloš Zeman.

Tentokráte bude moci odsouzený premiér svoji funkci vykonávat i během výkonu trestu. To přispěje i ke stabilizaci naší politické scény, protože si politické hnutí ANO udrží svoji pozici v politickém životě, nepřijde o svého předsedu a bude moci dále uskutečňovat svůj program „Bude líp“. Nejen udrží, ale můžeme očekávat, že statečnost a obětavost jejího předsedy a premiéra v demisi a ve výkonu trestu vykonávajícího svůj úřad i za takovýchto neobvyklých podmínek získá ANO další voliče, takže premiér Andrej Babiš v demisi a ve výkonu trestu po prvních možných parlamentních volbách bude moci vytvořit jednobarevnou vládu. Navíc se ukáže, že ANO není jen politická divize Agrofertu, že nestojí a nepadá jen se svým předsedou. Vzhledem k zastavení trestního stíhání druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka je zde pro všechny případy i připravený nástupce schopný převzít vůdcovství a ukázat všem, že není Babišovým pejskem, za kterého je obecně považován. Na druhou stranu to bude konec ČSSD, která neudolala Babiše ani za Sobotky „účelovým trestním stíháním,“ a které se to nepodaří ani nyní, jak jsme již vysvětlili, nesmyslnou podmínkou odstoupení v případě prvoinstančního odsouzení.

Možnost vykonávat úřad premiéra a úspěšně vládnout i z vězení nepochybně zvýší prestiž České republiky ve světě, neboť se tím mimo jiné prokáže humánnost českého vězeňství a schopnost českých ústavních institucí odolávat všem případným domácím i zahraničním tlakům a krizím.

Autor: Milan Hulík | čtvrtek 10.5.2018 12:35 | karma článku: 27.67 | přečteno: 934x

Další články blogera

Milan Hulík

Kdo jej zastaví?

Miloš Zeman se nechal slyšet, že vyhladoví senát. Kdo nechá ale vyhladovět jeho, za jeho ostudy, které dělá svému státu a jeho občanům.

30.4.2019 v 13:29 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 828 | Diskuse

Milan Hulík

Návštěvy z historie

Bylo to koncem 50 let, kdy do socialistického Československa přišel první americký film, kterým byla filmová epopej „Vojna a mír“ podle slavného románu L.N.Tolstého.

8.4.2019 v 11:00 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 459 | Diskuse

Milan Hulík

Tres faciunt panoptikum

„V čekárně už nikdo není. Tak tomu říkám dobrý výkon“, říká každý večer v ČT sexuolog MUDr. Radim Uzel CSc.

5.4.2019 v 11:44 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 719 | Diskuse

Milan Hulík

Není ústav jako ústav

Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“.

8.10.2018 v 10:17 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 691 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Žůrek

Blesk uhodil do Prymuly

Ministr Prymula udělal chybu, a byl přistižen. Nicméně kromě informace o ministrově faux pas se objevila informace o dosud nejvyšším počtu testů za 24 hodin.

23.10.2020 v 23:48 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 198 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Selhávání Ústavního soudu

Dne 20. 10. 2020 zastavil Ústavní soud řízení o návrhu skupiny poslanců a skupiny senátorů ve věci povinné maturity z matematiky, který byl podán 17. 7. 2017, Pl.ÚS 16/17.

23.10.2020 v 20:34 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 218 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Neměli bez Miloše Vystrčila ostatní nejvyšší ústavní činitelé schůzku u Zemana bojkotovat?

Ano, kladu si otázku, zda by se bývalo neslušelo, aby premiér, předseda Poslanecké sněmovny a tři příslušní ministři, pozvaní 29. září do Lán na diskusi o zahraniční politice České republiky, projevili s hlavou Senátu solidárnost.

23.10.2020 v 19:32 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 254 | Diskuse

Vilém Barák

Chcete na úřadě podat žádost? Podejte si žádost na povolení vstupu

Pokud se někdo štítí práce s veřejností, nemá pracovat na úřadě. Ať jde na pole nebo do lesa. Nebude žít ve stresu, že od těch „špinavců prolezlých chorobami“, kterým se kdoví proč říká klienti, chytne čínskou smrt nebo žloutenku.

23.10.2020 v 19:22 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 232 | Diskuse

Karel Trčálek

Štvanice na Prymulu skončila úspěšně, její strůjci si mohou spokojeně mnout ruce

Kdopak asi dal žumpě z Blesku echo, aby se potloukala večer kolem Vyšehradské kapituly? Prymulova chyba, neměl se zákazem nočního vycházení tak dlouho otálet, teď aby si zase obnovil živnosťák...

23.10.2020 v 18:45 | Karma článku: 24.00 | Přečteno: 765 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1246

Z důvodu věznění otce vyučený zedník, absolvent stavební průmyslovky, advokát, aktivní již za bývalého režimu jako obhájce politicky pronásledovaných osob, člen VONS a humanitárních organizací, publicista, novinář a historik. Více na www.milanhulik.cz

Najdete na iDNES.cz